Cinsel Konular da Merak Ettiğiniz Herşey .

Cinsel Sağlık Testleri

Cinsel Sağlık Testleri

Evlenmeden önce mutlaka cinsel sağlık testlerinden geçin. Bunu eşinizden de istemeniz, ona olan güvensizliğinizden değil, bir ömür boyu sürecek beraberliği daha başlangıçtan sağlam temellere oturtmanız için gerekli.Ünlü yazar Oscar Wilde, “Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği bir isimdir” der. Siz de, evliliğinizde tatsız bir tecrübe yaşamak istemiyorsanız, mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığını tespit ettirmek için test yaptırın. Eşinizden de bu testleri yaptırmasını mutlaka isteyin. Uzmanlar, özellikle çağdaş toplumlarda, başta AIDS testi olmak üzere Hepatit-B. belsoğukluğu ve frengi testlerinin asla ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar ve bizi uyarıyorlar.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hiç bir ayın m göstermeksizin herkesi etkileyebileceğini unutmayın.

* Vajina, tıpkı ağız boşluğu gibi yüzlerce dost mikrobun bulunduğu bir bölgedir. Bu dost mikroplar, bölgenin dış ortama karşı korunmasını belli bir asit – baz dengesini oluşturarak sağlamaktadır.

* Vücut direncinin düştüğü bir dönemde, genel bir enfeksiyon tablosu, kullanılmış yüksek dozda antibiyotik gibi durumlar, bu asit – baz dengesinin bozulmasına yol açar. Ve bu dost geçinen mikroplar zararlı duruma gelirler.

* Vajinal enfeksiyonların başında bir çok mantar hastalıkları dikkati çeker. Bunlar arasında mikoz olarak adlandırılan bir çeşit mantar enfeksiyonundan, her kadın yılda ortalama 2 kez geçirebilir. En kötü huylu ve şiddetli seyredenler ise, halk dirinde “belsoğukluğu” olarak bilinen Gonore’dir.

* Kamçılı parazit olarak adlandırılan bir hastalık cinsi de çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalığın cinsel yolla bulaşma olasılığı çok yüksektir. Eşler arasında gidip gelen “ping-pong” enfeksiyon oluştururlar. Eşlerin birlikte tedavisi zorunlu hale gelir.

BUNLARA DİKKAT EDİN

* Her türlü hijyen kuralına mutlaka uyun.

* Vajendeki asit-baz dengesinin bozulmasına yol açan vajinal lavaj ve duşlardan kaçının.

* En az günde bir kez olmak üzere sık sık çamaşır değiştirmeye özen gösterin.

* Adet dönemlerinde tampon kullanıyorsanız, bunları en fazla 2 saatte bir değiştirin.

* Çok kuvvetli antibiyotik kullananlar ve şeker hastalan, mantar enfeksiyonlarına daha yatkındır.

* Unutmayın! Nem ve sıcak ortam mantar için en uygun şartlardır. Jimnastik salonlarında terleyen, çamaşır değiştirmeyi erteleyen, vücudu saran sıkı giysiler kullananlar, pamuklu çamaşır yerine diğer tür naylon karışımı çamaşır kullananlar ve sık çamaşır değiştirmeyen kadınlar her an vajinal enfeksiyonlar için aday durumdadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz